Bazalka pravá

Bazalka je výrazně aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých. Rostlinka dorůstá 20-40 cm, převážně jednoletá bylina. Šlechtěním se podařilo získat i víceleté rostliny s dřevnatým stonkem. Bazalka kvete od června do září. Bazalka vyžaduje vlhkou a výživnou půdu ke správnému růstu, také je důležité přímé sluneční světlo. Rostlina je původem z Indie, kde byla pěstovaná více než 5000 let. Do Evropy se dostala v 16. století a dnes je součástí téměř každé zahrádky a kuchyně.

Využití bazalky:

Bazalka je svou specifickou chutí a vůní rozšířena do kuchyní po celém světě. Po celou dobu jejího růstu je chutná a voňavá přísada do salátů, omáček, masu, polévek, těstovin, pizz či sýrům. Bazalka má všestranné využití a záleží jen na Vaší nápaditosti a chuti. Jednoduše se dá říci, že nejlepším parťákem bazalky je rajče, jistě znáte mnoho variací jak bazalkou doplnit pokrm. Také se bazalka používá pro dochucování olejů a octů. Maximum chuti bazalky dosáhneme použitím čerstvě utržených lístků z bylinky. Sušenou bazalku doporučujeme před použitím nechat chvíli nabobtnat v lžíci olivového oleje, tímto krokem se nám více uvolní vonné a chuťové silice.

bazalka3 bazalka5

Léčivé účinky:

Bazalka tlumí křečové bolesti, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, protizánětlivě a mírně antibioticky. Naše babičky používali bazalku proti nespavosti či migréně. Sušená bazalka lze využít formou inhalování připraveného čaje. Inhalace snižuje krevní tlak, uvolňuje nachlazení a působí proti únavě.

Výhodné balení Bazalky zakoupíte kliknutím na obrázek či na odkaz: www.koreni.zabavnevareni.cz

bazalka

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *