French Press – Vychutnejte si lahodnou kávu

Jednou z nejlevnějších a nejjednodušších způsobů jak si vychutnat i doma kvalitní kávu je konvice nazývaná French Press. Zapomeňte na velice zažitý způsob přípravy kávy a tím je „turek“. V této počeštěné variantě přípravy kávy dochází k ponechání lógru (mletého kávového zrna) v šálku. Zbytečně dlouhým louhováním dochází k uvolňování nejen dřevité velmi hořké chuti, ale i škodlivých karcinogenních látek. Vhodnou a hlavně levnou variantou jak připravit kávu z čerstvě namletého zrnka kávy je konvička nazývaná French Press.

 

Tato konvička funguje na velice jednoduchém principu a lze v ní připravit nejen kávu, ale i sypaný čaj. Konvička bývá vetšinou vyrobena ze žáruvzdorného skla. Skleněná nádoba je umístěna do kovového či plastového podstavce. Na funkčnost konvice volba materiálu podstavce nemá žádný vliv, jedná se pouze o estetickou záležitost. Vičko konvice je opatřeno pístem, na kterém je umístěno jemné sítko zachytávající lógr či čaj. Ve většině případů je tento filtr po opotřebení možno vyměnit.

 

Příprava nápoje v této konvici je velice jednoduchá a individuální. Nachystáme si konvičku, vroucí vodu kávu či čaj, dle výběru připravovaného nápoje. Dále se budu držet krátkého návodu přípravy kávy. Necháme zavařit dvojnásobek vody, než je žádané množství kávy. Při mletí kávy si nastavíme větší hrubost. Jemně umletá káva pro nás není žádoucí, zanechávala by mnoho kalu v našem nápoji a uvolňovalo by se víc olejů a esencí a naše káva by byla nebyla až tak lahodná jak chceme. Nadbytkem vroucí vody zahřejeme naší konvičku a tuto vodu vylijeme. Zbytek vody si necháme odstát na 90°C a vsypeme naši nahrubo namletou kávu do konvičky. Odstátou vodou zalijeme kávu po její horní okraj a necháme ji cca 15 sekund zapařit. Takto zapařenou kávu dolijeme požadovaným množstvím vody, zamícháme ji a uzavřeme konvičku víčkem s vytaženým pístem. Počkáme 3-4 minuty, tento čas je závislý na intenzitě a síle výsledné chuti kávy. Poté začneme rovnoměrně stlačovat píst dolů. Sítko na pístu nám veškerý lógr udrží dole v nádobě a připravenou kávu servírujeme do šálků.

Děkujeme internetovému obchodu www.pro-styl.cz za poskytnutí konvičky a informací k otestování konvičky.

french-press

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *