Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a její léčivé účinky.

Co vše umí Kopřiva dvoudomá?

Kdo už vyzkoušel účinky kopřivy, přesvědčil se o tom, že je to opravdu léčivá rostlina. Kopřiva nebo-li
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) má široké léčivé účinky.
kopriva3

Vitamíny a minerály obsažené v kopřivě

Koncem léta se dají využít semena kopřivy a na kvalitě získává i kořen, který je výborným přírodním lékem na prostatu a močový měchýř. Kopřiva obsahuje výživné látky, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. Její blahodárné účinky jsou podpořeny obsahem vitamínů B, C, K, provitamínu A a minerály, jako je železo, hořčík a vápník. Mimo to obsahuje kopřiva i serotonin, který podporuje dobrou náladu. I pro to se kopřiva používá v lidovém léčitelství stovky roků.

Léčivé účinky kopřivy

Ať už vás trápí kožní problémy nebo záněty močových cest, je právě kopřiva ta pravá rostlina. Zároveň jsou prokázány léčebné účinky na správnou funkci krvetvorby, anémii. Působí protizánětlivě a pomáhá i při revmatizmu. Organizmu dodá víc síly a tak nás pomáhá zbavit únavy. K nepřehlédnutelným přednostem patří i to, že upravuje metabolizmus, příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, zrak a je zároveň vhodná i pro diabetiky, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Známý je i detoxikační účinek kopřivy na náš organizmus, kdy zlepšuje činnost jater a žlučníku. V nadcházející podzimní dnech oceníme účinky kopřivy při problémech s kašlem. Už naše praprababičky používaly odvar z listu kopřivy na oplachování vlasů, který nás zbaví lupů a podpoří jejich růst a vzhled.

Účinky tohoto přírodního léku využíváme především v podobě čaje, který je výborný pro očistu organizmu, kdy nám pomáhá při léčbě kožních vyrážek. Účinné jsou rovněž zábaly z čerstvé kopřivy, které přikládáme na bolavé klouby a záda, nebo na místa postižená záněty nervů na končetinách. Výborné jsou na bolavá záda a zúžené cévy na dolních končetinách koupele s odvarem z kopřivy. Už ve starověkém Říme si šlehali Římané svazky kopřivy klouby postižené revmatizmem.

kopriva2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *